Dla rodziców

1. Dla kogo przeznaczona jest Szkoła Młodych Programistów?
Szkoła przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 19 lat. Wiemy, że w większości przypadków umiejętności programistyczne młodych ludzi są niewystarczające. Pomimo tego, że nauka programowania dla dzieci może wydawać się trudna, my posiadamy odpowiednie narzędzia, metody, oprogramowanie i umiejętności aby zamienić młodych użytkowników komputerów w młodych programistów. Myślimy, projektujemy, tworzymy, a zarazem bawimy się przy pomocy nowych technologii. Jesteśmy modelowym przykładem technologicznego centrum, w którym młodzi ludzie stają się twórcami i projektantami.

2. Kim są Młodzi Programiści?
To nazwa szkoły założonej w celu szerzenia wiedzy, umiejętności i kultury programowania wśród młodych i najmłodszych. Chcemy aby dzieci i młodzież stali się bardziej "płynni" technologicznie. Z doświadczenia wiemy, że często zajęcia informatyczne w szkołach nie są zbieżne z wymaganiami i oczekiwaniami przyszłych pracodawców oraz nie przygotowują dobrze do pracy. Niektóre zajecia zwane informatycznymi dla dzieci ograniczają się jedynie do grania w gry komercyjne lub edukacyjne. My za cel stawiamy sobie nauczanie podstaw programowania, a następnie poszerzanie tej wiedzy w taki sposób, aby stała się pasją naszych uczniów.

3. Czym są szkolenia "Od nowicjusza do programisty"?
To szkolenie to tak naprawdę nazwa cyklu zajęć lekcyjnych odbywających się w naszej szkole. Nie bez przyczyny mówimy tutaj o nowicjuszach. Zajęcia przygotowane i prowadzone są w taki sposób, aby każdemu młodemu człowiekowi pomóc przyswoić wiedzę programistyczną w sposób szybki, łatwy i co najważniejsze przyjemny (czyli poprzez zabawę jaką jest tworzenie gier i animacji). Ponadto poprzez naukę programowania dzieci i młodzież uczy się algorytmicznego i abstrakcyjnego myślenia, które jest niezmiernie istotną umiejętnością życiową.

4. Czy myślisz w następujący sposób? (… to nie dla mojego dziecka …, … to zbyt trudne …, … moje dziecko nie radzi sobie z matematyką, tym bardziej nie poradzi sobie z programowaniem … itd.)
Wiele wcześniejszych inicjatyw programowania nie sprostało wymaganiom i potrzebom dzieci oraz wychodziło poza zakres ich pojmowania. Niewielu nauczycieli i wykładowców potrafiło wyłożyć materiał młodym osobom w sposób zrozumiały. Obecnie programowanie postrzegane jest jako bardzo trudna umiejętność techniczna, którą posiadła i zrozumiała tylko wąska grupa społeczeństwa. Nic bardziej mylnego – tak było kiedyś. Szkoła Młodych Programistów za pomocą odpowiednich języków programowania, metod nauczania i swoich instruktorów obala ten mit.

5. Dlaczego młodzi ludzie powinni uczyć się programować?
Istnieje co najmniej kilka powodów! Dzięki umiejętności tworzenia gier, animacji i pisania programów komputerowych, dzieci i młodzież w przyszłości w łatwy sposób znajdą pracę lub zdobędą podstawy do założenia własnej firmy informatycznej. Umiejętność logicznego myślenia i analizy zdobywa się między innymi poprzez pisanie programów. Jeszcze innym argumentem za nauką programowania jest umiejętność wyrażania siebie poprzez tworzenie programów komputerowych.

6. Bill Gates, twórca Windows.
Bill Gates zaczynał jako informatyk, a obecnie jest jednym z najbogatszych ludzi świata. Stworzył system operacyjny Windows, który z pewnością zainstalowany jest na Twoim domowym komputerze. To, czego dzieci i młodzież uczą się w Szkole Młodych Programistów, da im dużą niezależność i pomoże w przyszłości na rynku pracy. Więcej o twórcy Windows można znaleźć tutaj.

7. Kiedy moje dziecko zostanie programistą?
Programowanie to umiejętność i wiedza, którą zdobywa się w podobnym tempie jak każdą inną. My chcemy ograniczyć czas nauki do minimium, a robimy to w następujący sposób. Stosujemy innowacyjne metody oraz narzędzia, które sprawiają, że nauka zamienia się w zabawę, a dzieci uczą się w szybkim tempie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami.

8. Jak wygląda nauka w szkole?
Szkoła dostarcza własne komputery przenośne wraz z odpowiednim oprogramowaniem oraz materiały szkoleniowe. Istnieją 2 grupy wiekowe, w których odbywają się zajęcia. Równolegle może istnieć wiele grup uczniów w tym samym przedziale wiekowym. Zajęcia odbywają się w różnych lokalizacjach. Spotykamy się przez cały rok z pominięciem wakacji oraz ferii zimowych. W okresie wakacji i ferii zimowych organizowane są zajęcia dodatkowe.

9. Bezpieczeństwo i rozwój, czyli jak odciągnąć młodego człowieka od niebezpiecznych treści internetowych, bezmyślnego przeglądania stron w sieci oraz grania godzinami w gry na komputerze czy konsoli?
Ograniczanie, zabranianie i odcinanie dostępu do internetu i telewizji nie ochroni naszego dziecka tak jak byśmy sobie tego życzyli. Bardzo łatwo o kolegę czy koleżankę, których rodzice odpowiednio nie pomyśleli o tym problemie. Wielu rodziców nie potrafi skutecznie skonfigurować oprogramowania komputerowego blokującego dostęp do niepoprawnych treści. Istnieje również masa kafejek internetowych, gdzie za grosze można otrzymać nieograniczony, wielogodzinny dostęp do internetu, wolny od ograniczeń nałożonych przez rodziców. Uważamy, że istnieje jedyne skuteczne rozwiązanie tego problemu. Rozbudzanie zainteresowań i pasji, które wpłyną konstruktywnie na rozwój i psychikę młodego człowieka. Szkoła Młodych Programistów jest idealnym miejscem aby realizować ten cel.

10. Jaki jest wymagany poziom wiedzy aby rozpocząć naukę w Szkole Młodych Programistów?
Pracujemy z dziećmi i młodzieżą poczynając od poziomu nowicjusza, ale nie koniecznie. Osoby, które miały wcześniej kontakt z programowaniem, także mogą pogłębiać i rozwijać swoje umiejętności matematyczne i programistyczne. Program nauczania jest ściśle określony i przejście przez cały etap nauczania, w zależności od dziecka, może zająć mniej lub więcej czasu..

11. Kiedy rozpoczynają się zajęcia? Ile trwa semestr, a ile rok szkolny?
Semestr zimowy trwa od września do momentu rozpoczęcia się ferii zimowych. Semestr letni trwa od momentu zakończenia się ferii zimowych do końca czerwca. Pojedyncze zajęcia nie odbywają się jeżeli przypadają na okres świąt kościelnych i narodowych tj. Bożego Narodzenia, Święta Konstytucji 3 Maja, Święta Pracy etc..

12. Czas wolny od zajęć?
W okresie ferii zimowych i wakacji organizowane są dodatkowe zajęcia za dodatkową opłatą, w których uczestniczyć mogą uczniowie Szkoły Młodych Programistów w celu polepszenia swoich umiejętności programistycznych i zagospodarowania wolnego czasu, jak i dzieci oraz młodzież chcąca rozpocząć naukę w naszej szkole. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi w wieku od 8 do 19 lat – skontaktuj się z nami.

13. Kiedy mogę zapisać moje dziecko? Czy mogę zapisać swoje dziecko w trakcie trwania semestru?
Młody człowiek może stać się naszym uczniem w dowolnej chwili. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy albo skontaktować się z nami, a my ustalimy grupę docelową i dzień w którym dziecko rozpocznie przygodę programistyczną.

14. Jak zapisać moje dziecko na zajęcia? Jak skontaktować się ze szkołą?
Aby zapisać dziecko na zajęcia można skorzystać z formularz zgłoszeniowego lub skontaktować się z nami.

15. Gdzie znajdują się Szkoły Młodych Programistów?
Pełna lista lokalizacji szkół znajduje się tutaj.

16. W jakie dni i w jakich godzinach odbywają się szkolenia?
Terminarz zajęć znajduje się tutaj.

17. Jak mogę przyspieszyć naukę programowania mojego dziecka?
Oprócz zajęć w roku szkolnym, organizujemy dodatkowe szkolenia w okresie ferii zimowych i wakacji. Aby sprawdzić kiedy odbywają się najbliższe dodatkowe szkolenia, wejdź tutaj.

18. Ile kosztuje semestr, a ile rok szkolny?
Cennik Szkoły Młodych Programistów znajduje się tutaj.